Od jesene by mala mať Európska únia svoje vlastné „ministerstvo“ zahraničia, takže zasa bandu darmožráčov, ktorí sú pre každodenný chod únie úplne zbytoční.
Minulý rok, keď sa riešili záležitosti okolo Lisabonskej zmluvy, bol zvolený (či skôr dosadený) prvý „europrezident“ – rozumej nepotrebný politik, pre ktorého takto elegantne našli teplé miestečko (a k tomu ešte aj vrcholne nesympatický zjav – takže podľa EÚ rodený reprezentant). S týmto postom zároveň vzniklo už spomenuté ministerstvo zahraničia, ktoré mu má byť nápomocné v jeho diplomatických snahách.
Na čele ministerstva ako prvá zasadne britská barónka Catherine Ashtonová, politický nováčik, o diplomatickej službe nehovoriac. Pravdepodobne ale za touto ženou stojí niekto hodne vysoko postavený, alebo hodne vysoko postavená kôpka peňazí. S takouto praxou, akú má ona predsa nemôže vykonávať tak dôležitú (teda podľa EÚ) funkciu. Podľa môjho názoru, je pani barónka úplne zbytočná. A s ňou celé to jej tzv. ministerstvo, keďže každá členská krajina má ministerstvo zahraničia svoje, riadi svoju diplomaciu sama a určite neplánuje svojich diplomatov poslať do výslužby a ministerstvá zrušiť.
To však eurobyrokratov neodradí. Na novom ministerstve má časom v zahraničnej službe pracovať až 7000 ľudí, z toho 4500 na 130 zastupiteľských úradoch. Kde každý bude robiť to isté čo pred ním už urobilo aj 27 úradníkov členských štátov.
Aby sme ale zbytočne neživili iba malé byrokratické ryby, tak bude mať pani ministerka pre istotu aj troch zástupcov, z radov rýb väčších. To keby sa stalo, že pani barónka náhodou nestíha agendu, alebo si nevie rady. Tieto ryby ale zadarmo vodu nemútia, a keďže ju mútia viac ako tie malé, ich výplatná páska ponesie aj iné čísla.
A pre istotu, že všetko bude fungovať tak ako má, dostane „diplomatickým vetrom ošľahaná barónka“ aj troch generálnych tajomníkov, ktorí taktiež túto službu určite nebudú vykonávať z dobroty svojho srdca.
Zatiaľ bolo pre ministerstvo vyčlenených 6 miliárd eur, a to len na jeho fungovanie. Administratívny rozpočet sa ešte len bude riešiť, ale nečakajme nejakú malú čiastku, keďže diplomati (a už vôbec nie títo „dôležití) nepracujú za slovenskú priemernú mzdu.
Keď si dobre pamätám na doby pred vstupom Slovenska do EÚ, tak jednou z podmienok vstupu bolo zjednodušenie a odbúranie zbytočnej byrokracie, ako pozostatku starých čias.
Byrokracia je ale najstálejšou veličinou vo vesmíre, a tak dostala pani barónka Catherine Ashtonová jedno „potrebné“ ministerstvo, bez ktorého by sa Európska únia zrútila ako domček z karát.
computerman EÚ dlhodobo je zdrojom ...
cokomilka Byt na mieste mladeze ...
polakotakar Absolútne súhlasím, ...
Celá debata | RSS tejto debaty